
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.5 mm |
| Width | 4.6 mm |
| Termination | Solder |
| Height | 2.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Copper |
| Pitch | 500 µm |
| Current Rating | 300 mA |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Connector Type | Plug |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Resistance | 50 mΩ |
| Housing Color | Beige |
| Stack Height | 3 mm |
| Mated Stacking Heights | 3 mm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Contact Pitch | 0.5 mm |
| Mounting Angle | Vertical |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
